על אבחון גידול בשלפוחית השתן

תוכן עניינים

גידול בשלפוחית השתן

אחד הגידולים הנפוצים ומאופיינים ברמת סיכון גבוהה נקרא גידול בשלפוחית השתן. יש כמה גורמים מרכזיים אשר הוכחו ככאלה המאיצים את תהליך ההתפחות של גידול בשלפוחית השתן. הגורם הראשון הוא עישון בשל החומרים הכימיים שמובלים ישירות למחזור הדם.

 

הגורם השני הוא חשיפה לחומרים כימיים במפעלים ומקומות עבודה הפולטים את אותם חומרים. הגורם השלישי הוא מחלת הסוכרת אשר עלולה לגרום לפגיעה במערכת השתן בשל תרופה המכונה פיוגליטזון. בנוסף, טיפולים כימיים וגנטיקה קשורים גם להיווצרות המחלה.

 

סוגים לגידול בשלפוחית השתן

כמעט כל סוגי סרטן השתן מתחילים בשכבת תאי המעבר הממוקמת בשכבה הפנימית של דרכי השתן. גידול זה נקרא תאי המעבר או תאי אורותל. סרטן זה נחשבת לנפוץ ביותר באזור השלפוחית, אך יש גם סוגים נוספים הנוצרים על ידי שתאים קשקשיים. כמעט כל אורולוג מומחה את הגידולים לשתי קבוצות עיקריות:

  1. גידול לא חודרניים – מוגבל לרירית או לתת הרירית.
  2. גידולים חודרניים – עלולים להתפשט לאזורים נוספים מחוץ לשלפוחית.

האם יש תסמינים מחשידים?

כן. קיימים שלושה סימנים עיקריים אשר מעוררים חשד לגבי היווצרות המחלה. הראשון נקרא המטוריה או דם בשתן. לא משנה אם הדם הופיע בצורה של קריש או נוזל, אם זה היה אירוע חד פעמי או התרחש מספר פעמים, אם זה כאב או לא, מי שחווה תופעה של דם בשתן, חייב לגשת כמה שיותר לרופא בכדי לאבחן את התסמין. היקף הדימום לא מעיד על חומרת המחלה. גם הפרעות בהטלת שתן כמו כאב, מתן שתן לעתים תכופות או צריבה מחייבים בירור רפואי. תזמין נוסף אבל נדיר מאוד הוא כאבים בגב התחתון. האבחנה כוללת קשת רחבה של בדיקות רפואיות ביניהן בדיקות דם, ביופסיה, בדיקות שתן וציסטוסקופיה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הנקראים ביותר

פינת זולה מושלמות לאירוע

אם אתם מפיקים בקרוב אירוע כמו מסיבת גיוס, מסיבת רווקות, חתונה קלילה או אפילו אירוע גיבוש לצוות שלכם, אחד הדברים שיכולים לשדרג

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן