מהי בדיקת ct לב ובאילו מקרים יש לבצע?

תוכן עניינים

בדיקת ct לב או באנגלית Cardiac CT Angiography היא בדיקה שמתבצעת תוך התייחסות לתנועתיות של הלב. הבדיקה היא בדיקת דימות אותה מבססים על צילומי רנטגן שמספקים תמונות מאוד מפורטות ומדוייקות. את הבדיקה מבצעים באמצעות סורק CT. היום יש שיטות חדשניות המסייעות להוריד את החשיפה לקרינה בצורה משמעותית. קיימות שתי שיטות כאלה. האחת נקראית IDOSE והשניה – STEP AND SHOOT.

 

איפה ניתן לבצע את הבדיקה?

את הבדיקה ניתן לבצע בבתי החולים לאחר קבלת הפניה וטופס התחייבות. ניתן לבצע את הבדיקה גם במכונים פרטיים כמו למשל מכון מ.א.ר.

 

מה הקשר בין בדיקת CT של הלב לבין צנתור?

בדיקת CT של הלב למעשה מכונה בשמה השני גם תנתור וירטואלי. אמנם מבצעים את הבדיקה באמצעות מכשיר CT, אך המטרה שלה היא לאתר מחלות הקשורות לעורקי הלב בתהליכים המאוד התחלתיים שלה. הסיבה לכך שעושים את הבדיקה הזו היא משום שבדיקות אחרות כמו למשל אקו לב, בדיקות דם או אק“ג לא מספקות תוצאות בשלבים אלה. הבדיקה איננה פולשנית והיא מאוד דומה לבדיקת CT שגרתית והיא מאוד מדוייקת וגם מהירה. מנתונים רפואיים עולה כי כאשר יש תוצאות תקינות של בדיקת סי טי, הסיכוי לפתח מצב של התקף לב נמוך ואין צורך בביצוע צינתור. יחד עם זאת, מכיון וצנתור מסייע לגלות מחלות הקשורות לעורקים הקליליים בשלבים מאוד מוקדמים בהשוואה לכל בדיקת אחרת, הדבר מסייע לנקוט במגוון אמצעים במטרה למנוע את תהליך ההתקדמות של המחלה.

 

מצבים בהם נהוג לבצע בדיקת CT

במצבים בהם מבצעים שילוב בין בדיקת CT לבין צנתור וירטואלי, רוצים לבדוק את העורקים של הלב. במידה וקיים חשש לקיום בעיה בכלי הדם שתפקידם בעצם להזין את שריר הלב, נהוג גם כן לבצע את הבדיקה. במצבים בהם רוצים לבחון האם יש גידול ממאיר, גם כן נהוג לבצע את הבדיקה.

 

האם יש צורך בהכנות מוקדמות?

זה מאוד תלוי בסוג המדויק של הבדיקה. לפעמים צריך להיות בצום למשך כמה שעות לפני הבדיקה. אם אתם סובלים מאסתמה או מרגישויות מסוימות, תצטרכו לקבל לפני הבדיקה תרופות הנוגדות אלרגיות בכדי למנוע תגובה אלרגית, אבל זה רק במצבים שבהם נעזרים בחומר ניגוד. במהלך הבדיקה תצטרכו לחשוף את הלב,. יש להסיר תכשיטים וחפצים שנמצאים על הגוף כדי להימנע מהפרעה לתהליך הצילום. ככל הנראה תצטרכו ללבוש סוג של חלוק או או בגד אחר. לאחר מכן תיכנסו לחדר מיוחד בו יש את מכשיר ה- CT שם תצטרכו לשכב על המכשיר עצמו. בכדי שניתן יהיה להגיע לתוצאות מדוייקות של הבדיקה, חשוב מאוד לא לזוז.

כמה זמן נמשכת בדיקת CT של הלב?

לרוב הבדיקה קצרת ולא לוקחת יותר מאשר 30 דקות.

 

האם יש צורך בביצוע הרדמה?

לרוב אין כל צורך בהרדמה או בטשטוש. כאשר ילדים קטנים או אנשים שלא מצליחים לשתף עם הבדיקה פעולה, צריכים לבצע אותה, ניתן לתת חומר הרדמה או הרגעה.

 

האם יש כאב במהלך הבדיקה?

הבדיקה עצמה איננה כואבת. לעתים יש צורך להזריק חומר ניגוד או חומר לניפוח שמוביל לכאב קל מאוד או תחושת אי נוחות. החומר גורם לתחושה של טעם מתכתי וצורך מוגבר במתן שתן. בדיקה ללא חומר ניגוד לא משפיעה באופן כזה או אחר על התחושה ואחריה ניתן לחזור לפעילות שגרתית. במהלך הבדיקה קיימת חשיפה לקרינה. בהריון היא פחות מומלצת.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן