כך תזהו אם יש לילדכם בעיה רגשית

תוכן עניינים

בעיה רגשית עלולה להתפתח אצל האדם לאורך כל ימי חייו אך כאשר הדבר מתרחש אצל ילדים, הדבר עלול לטמון בחובו השלכות חמורות ומרחיקות לכת ללא טיפול מתאים. גם לילדים, בדיוק כמו לנו המבוגרים, יש את הימים בהם מצב הרוח לא בשיאו והם נמצאים בסערה רגשית לא מוסברת. אך חשוב לדעת לזהות האם מדובר בעניין "רגיל" או בבעיה רגשית שיש לטפל בה בהקדם. כיצד תזהו אם יש לילדכם בעיות רגשיות כלשהן וכיצד ניתן לטפל בהן? מייד תבינו.

מהי בעיה רגשית?

בעיות רגשיות הינן אוסף של קשיים שבאים לידי ביטוי מבחינה התנהגותית ומשפיעים על הילד וכל מי שבא עמו במגע. ברגע שמדובר בהתנהגות בעייתית שחוזרת על עצמה לעיתים קרובות, יתכן כי הדבר קשור לאותם קשיים וחשוב לבדוק את העניין לעומק. האופי הטבעי של מרבית הילדים מאופיין בחברותיות, ידידותיות ושמחה. ברגע שהדבר אינו כך כבר מגיל צעיר, בהחלט יתכן כי קיימת מצוקה רגשית כלשהי אשר גורמת להפרעה באיכות חייו של הילד וסביבתו עד לכדי פגיעה בתפקוד.

 

מדוע  חשוב לזהות ולטפל בבעיות רגשיות?

ילדים שסובלים הפרעה או בעיה רגשית עשויים למצוא את עצמם מבודדים מבחינה חברתית שכן ההתנהגויות שלהם אינן מקובלות על ידי החברה. חלק מההתנהגויות אף גורמות למתחים וקשיים בחיים לצד הילד כך שגם הקשר עם משפחתו הופך להיות בעייתי ומכביד על ההתנהלות בבית. כמובן שככל שהזמן עובר ללא טיפול, כך הילד עשוי לעטות על עצמו עוד ועוד מסיכות וחומות עד לכדי אובדן זהות, עיכוב התפתחותי ביחס לילדים הסובבים אותו, דימוי עצמי נמוך ובידוד חברתי לאורך הילדות וחייו כבוגר.

בעיות רגשיות נפוצות אצל ילדים וזיהוין

ישנן בעיות רבות על רקע רגשי שעשויות להתפתח אצל ילדים. בעוד המקור להופעתן ללא תמיד יכול להיות מוסבר, הביטוי החיצוני שלהן ברור וניתן לזהותן. להלן כמה בעיות רגשיות נפוצות:

  • התפרצויות כעס בלתי מרוסנות – הילד פורץ בזעם כאשר אינו משיג את מבוקשו ומתקשה לעצור את עצמו. ההתפרצויות עשויות להיות מלוות בהרמת קול, זריקת חפצים ואלימות.
  • חרדת נטישה – הילד אינו מאפשר להוריו לעזוב אותו לבדו במסגרות החינוכיות ואפילו לא עם אנשים שהוא מכיר (חברים, סבא וסבתא וכו').
  • פחד מפני זרים – ילד שסובל מפחד מוגזם יתחבא מאחורי הוריו במפגש עם אדם זר ולעיתים אף יגלה תוקפנות כלפיו. כמובן שילד שכזה יתקשה מאוד להשתלב בחוגים או במפגשים חברתיים עם ילדים שאותם הוא אינו מכיר.
  • דיכאון – בגיל הילדות לדיכאון ישנם ביטויים שיכולים להיות שונים מאשר אלו הקיימים אצל מבוגרים. אצל ילד שסובל מדיכאון ניתן למצוא עצבנות יתר ובעיות בשינה (בעיקר קשיי הירדמות). בנוסף, ילד שסובל מדיכאון לא ייהנה מאוכל ויתרחק מעיסוק בדברים שבעבר גרמו לו הנאה.
  • אגרסיביות או הימנעות ממגע – ילד אגרסיבי יהיה מעוניין בדרך כלל ביותר מגע ממה שמקובל. הוא יחדור למרחב הפרטי של חבריו, יחבק אותם וייגע באיברי גופם מבלי להבין שעבר את הגבול. ילד שכזה יסבול מריחוק חברתי בסופו של דבר. בעיה רגשית נוספת היא זו ההפוכה, בה ילד נמנע ככל שניתן ממגע. אם ילדכם אינו מעוניין שתחבקו אותו ומתחמק ממשחקים פיזיים, ייתכן שיש לו בעיה רגשית.
  • אלימות – ילד שפועל באלימות פיזית כלפי אחרים באופן שאינו תואם את התגובה המצופה, עשוי לעשות זאת עקב הפעלת מנגנוני פיצוי הקשורים לאותן בעיות רגשיות שקיימות אצלו. אם הילד שלכם הפך אלים לאחרונה ייתכן שהדבר נובע בעקבות מצוקה רגשית חולפת או כרונית יותר שמציפה אותו.

 

דרכי טיפול בילדים עם בעיה רגשית

הדרך הטובה ביותר לטיפול בילדים עם בעיות רגשיות היא באמצעות אבחון במכון פסיכולוגי מסודר. קשה מאוד לדעת האם בעיות שונות שהופיעו קשורות לעייפות, חוסר איזון הורמונלי או פשוט תחילתה של תקופת גיל ההתבגרות. אבחון מסודר שכולל מבחני הערכה שנערכים ע"י אנשי מקצוע יכול לזהות את הבעיה, להתחקות אחר הסיבות להופעתה ולפתור אותה על ידי טיפול ממוקד. ישנן מספר דרכי טיפול בילדים עם בעיות רגשיות דוגמת עבודה פרטנית עם הילד, טיפול משפחתי כוללני, טיפול בקליניקה, טיפול בסביבה הטבעית של הילד (בבית) וכמו כן, ורק במקרה הצורך, טיפול תרופתי. המטפל עצמו עשוי להיות פסיכולוג, עובד סוציאלי, מרפא בעיסוק ואפילו קלינאי תקשורת, כשעל הטיפול התרופתי אמון פסיכיאטר.

 

לסיכומו של דבר, חשיבות הזיהוי המוקדם של בעיה רגשית קיימת יכולה לעשות את כל ההבדל מבחינת הילד ולשפר את איכות חייו ויחסיו עם הסביבה בצורה ניכרת. שימו לב לכל שינוי בהתנהגות הילד ובמידה ואתם חשים שמשהו אינו כשורה, גשו לאבחון מקצועי מסודר.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הנקראים ביותר

טיפים לשיפור חיי המין

מכירים את זה שבהתחלה היחסים הזוגיים שלכם סוערים, מרגשים, מלאי תשוקה וככה גם חיי המין נראים? ככל שהמערכת הזוגית מתקדמת, השגרה נוטה

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן