אטומין Etumine נגד פסיכוזה

תוכן עניינים

אטומין  – הצצה מקרוב

אטומין היא תרופה המכונה גם קלוטייאפין והיא שייכת לקבוצות התרופות הנוגדות פסיכוזה. היא נקראית באנגלית Etumine.

 

מה זה פסיכוזה ואיך אטומין מסייעת במצב זה?

פסיכוזה היא מצב נפשי בו האדם מאבד קשר חלקי או מלא עם המציאות. במצב זה נפגעת בצורה קיצונית היכולת של האדם לבצע החלטות ולהגיע לתובנות הקשורות לחיי היום יום שלו, בדומה לסוגים שונים של הפרעה נפשית.

 

מדוע?

אדם אשר נמצא בפסיכוזה בעצם לא מסוגל להבדיל בין מה שקורה במציאות לבין העולם הפנימי שלו והוא בדרך כלל הוזה הזיות. התסמינים של פסיכוזה באים לידי ביטוי בהתנהגות משונה, דיבור וחשיבה שאינם מאורגנים בהשוואה לאדם שאינו חווה את התופעה.

 

למעשה, פסיכוזה נוצרת כתוצאה מתפקודים לקויים של המוח הבאים לידי ביטוי בחשיבה, בתפיסה, בתקשורת וברגשות שלנו. מצבים אלה יכולים לנבוע מכל מיני סיטואציות ומחלות כמו למשל סכיזופרניה. למעשה, מדובר בסוג של חומר הנקרא דופמין המציף את המוח ואחראי על דחפים ועל היכולת שלנו להנות מדברים. גם מחלות קוגנטיביות כמו אלצהיימר ודמנציה יכולים להוביל לפסיכוזה.

 

אטומין היא תרופה שמקלה על חולי סכיזופרניה, חולי מאניה דפרסיה וחולים בדיכאון. היא בעצם מסייעת למנוע החמרה של ההזיות, מרגיעה את האדם ומסייעת בארגון המחשבה והתפיסה.

אטומין – תופעות לוואי?

אדם הלוקח אטומין על בסיס קבוע יכול לחוש עייפות יתר. בנוסף, אטומין יכולה לגרום לעליה במשקל, ליובש בפה, טשטוש בראיה, עצירות, שלשולים והקאות לעתים נדירות. בנוסף, חלק מהאנשים חווים הפרעות בקצב הלב, התכווצות שרירים, נוקשות שרירים, עוויתות בלתי רצוניות בשרירים שסביב אזור הפה, סחרחורות וקושי בתפקוד המיני.

 

איך משתמשים בתרופה?

בדומה לרוב התרופות המסייעות לסובלים ממחלות או הפרעות פסיכוטיות, רק רופא יכול לקבוע את אופן ותדירות השימוש. התרופה ניתנת או בכדורים של 40 מ“ג/ 120 מ“ג או בזריקה ישירות לשריר. ברוב המקרים מומלץ על 120-230 מ“ג, מנה המחולקת לשתיים. התרופה משפיע בערך לאחר חודש שנוטלים אותה באופן קבוע.

 

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן