כאבי גדילה בילדים – מאפיינים וטיפול

תוכן עניינים

כאבי גדילה הם תופעה נפוצה אצל ילדים בגילאים שונים. הורים רבים מעידים כי הם בטוחים שכאשר הילד שלהם בוכה או טוען שהוא סובל מכאבים, מדובר בסוג של תירוץ אבל וזה אבל גדול כאבי גדלה הם תופעה רפואית לכל דבר ועניין הדורשת אבחון רפואי ולא כל כאב הוא כאב גדילה. באנגלית התופעה מכונה Growing Pains. למעשה, מדובר באבחנה רפואית שפירה, כלומר לא מדובר במחלה או משהו שהוא מסוכן וגם בתהליך שחולף אבל כן חשוב מאוד לאבחן את זה וכמה שיותר מוקדם, כך יותר טוב במיוחד כדי לא לפספס דברים אחרים.

מה מאפיין כאבי גדילה?

כאבים אלו צצים בעיקר בגיל הפעוטות או אצל ילדים בגילאי בית ספר יסודי. בדרך כלל מדובר בילדים שבאמצע הלילה מתעוררים מהשינה בצרחות אימים, כאבים חזקים ולא ברורים לרוב באזור הרגליים (קרסוליים, ברכיים, שוקיים) כאשר ההורה מרגיש חוסר אונים. הורים רבים מגיבים לסיטואציה בכל שהם מעסים את המקום ובתוך 10 דקות עד שעה הילד חוזר לישון. לעתים יש צורך במתן תרופה לשיכוך כאב. אחד הדברים הכי חשובים כאשר מגיעים לראומטולוג לצורך אבחון הבעיה הוא לספר לו מה קורה בבוקר. במידה ובבוקר הילד קם ללא תסמינים, ללא כאבים, שמח וטוב לב זה מעיד ברוב המקרים לסיטואציה של כאבי גדילה.

בכל אופן, תמיד כדאי להתייעץ עם רופא ילדים ובמידת הצורך עם ראומוטולוג העוסק בתחום ראומטולוגיה ילדים, והכל במטרה לאבחן את התופעה ולראות שאנו לא מפספסים שום בעיה רפואית אחרת.

 

מה הטיפול לכאבי גדילה?

עיסוי בזמן הופעת הכאבים, פעולות הרגעה ולאפשר לילד לחזור לישון נחשבים לטיפול המומלץ ביותר. הכאבים הללו בסופו של דבר חולפים ונעלמים. במקרים קיצוניים ניתן בייעוץ רפואי בלבד לתת סוג של תרופת מנע המונעת את ההתקפים. ערכתם מגוון בדיקות ואתם חוששים שהילד מתלונן ללא סיבה אמיתית? כך תזהו אם לילדכם יש בעיה רגשית.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
הנקראים ביותר

פגיעה במערכת העצבים

מערכת העצבים היא אחת מהמערכות החשובות ביותר בגוף האדם ויש לה ממשקים עם כל האיברים הפנימיים כמעט. היא חולשת על פני כל

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן