כל מה שהורים ומורים צריכים לדעת על טורט בילדים

תוכן עניינים

בניגוד למה שאנשים רבים חושבים, תסמונת טורט בילדים איננה מחלה או נכות אלא מצב רפואי נתון. את התסמונת גילה לראשונה הנוירולוג הצרפתי ז‘ורז' ז‘יל דה לה טורט. סימן ההיכר שלה הוא הישנותם של טיקים מוטורים וקוליים רבים. הנה כמה עובדות שכדאי לכם להכיר התסמונת:

תסמונת טורט בילדים

התסמונת מאופיינת בטיקים הנחשבים לקולות או תנועות רצוניות בפנים בהם הילד לא יכול לשלוט, ממש כמו גירוד או התעטשות. רק 10% מהילדים הלוקים בתסמונת מקללים ולא כולם כמו שרבים חושבים. תופעת הקללות מכונה גם קופרולליה. נתון נוסף שחשוב להכיר הוא כי 60% מהילדים עם תסמונת טורט סובלים במקביל גם מהפרעות קשב וריכוז לצד היפראקטיביות. 50% מהילדים עם התסמונת מתמודדים גם עם הפרעת טורדנות והתנהגות כפייתית, 40% עם הפרעות חרדה שעלולות לעודד קשיים בתפקוד החברתי והעצמאי. חלק מהילדים מתמודדים עם מצבים כמו הפרעות במצב הרוח, לקויות למידה, בעיות בזיכרון וקשיים בתפקוד החושי.

מה הבעייתיות החברתית של התסמונת?

מכיון ורמת המודעות לגבי התסמונת הן אצל מורים והן אצל ילדים לוקה בחסר, רבים מחשיבים ילדים עם תסמונת טורט כמופרעים וכך גם מתייחסים או מדברים אליהם, מה שעלול במידה רבה להחמיר את הבעיה עוד יותר. ילדים אלה אינם מופרעים, רעים או בעיתיים. פשוט קשה להם מאוד להתמודד עם המצב. הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות הוא להביך ילד עם טורט מול קבוצת שווים, לסלקו מקבוצה, מהכיתה או כל דבר כזה. כשאנו מתנהגים כך לאותם ילדים אנחנו נותנים לאחרים לגיטימציה להביך את אותם ילדים מה שמעודד את תופעת הבריונות.

 

מה כן אפשר לעשות?

  • להבין שלילד אין שליטה על הטיקים
  • לא להגיב לטיקים ולא ללעוד להם
  • לקבל את הילד כשווה בין שווים
  • לדבר על הנושא ולהעמיק את המידע לגבי התסמונות
  • למנוע בריונות ולאכוף אותה בחומרה
  • להציע תמיכה באמצעות טיפול רגשי לילדים באופן משלים.
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הנקראים ביותר

המזון נתקע בגרון? יש טיפול

קשיי בליעה אשר גורמים למזון להיתקע בגרון, יכולים לפגוע בצורה משמעותית באיכות החיים של מי שסובלים מכך באופן כרוני. קיימות סיבות רבות

תסמינים שמחייבים בדיקת עיניים

מערכת הראייה הינה מורכבת מאוד והעיניים שלנו נחשבות לאיבר סופר רגיש. בשונה מאיברים אחרים בגוף, כאן יש חשיבות מאוד גבוהה לאבחון מוקדם

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן