ראומטולוגיה ילדים – אילו מחלות היא מאבחנת?

תוכן עניינים

בדרך כלל, שהילד שלנו מעלה חום, מופיעים כל מיני סוגים של תסמינים יחסית נורמלים כמו שלשול, עצירות, כאבי בטן וכדומה, אנחנו לא יותר מדי מודאגים וכל מה שאנחנו עושים זה לגשת לרופא המשפחה. לרוב זה יהיה וירוס או חיידק וטיפול שגרתי כמו אנטביוטיקה או תרופה להורדת חום יעזרו ותוך מספר ימים המחלה תעבור, לעומת זאת, ראומטולוגיה ילדים עוסקת באבחון וטיפול בילדים ובני נוער שסובלים ממחלה שגרונית, שמרמזת על מחלות מקומיות ומערכתיות של מערכת השרירים והשלד, ומכסה מגוון רחב מאוד של מחלות. פעמים רבות מחלות מהסוג הזה משלבות גם תסמינים של מחלות ילדים וכאן נוצר הבלבול.

סוגים של מחלות

הרופא מטפל במחלות דלקתיות של שרירי, מפרקים ורקמות חיבור בילדים, והמחלות המורכבות הנפוצות הן: דלקת מפרקים אידיופטית נעורים שמרמזת על שיגרון בילדות, קדחת ים תיכונית משפחתית, זאבת אריתמטית מערכתית, מחלת pfapa ומחלות דלקתיות של כלי דם.

מחלות אחרות עשויות לפגוע גם בעצמות, במפרקים, בדם וברקמות החיבור. ראומטולוגיה ילדים מסייעת גם באבחון וטיפול במצבים אלו.

שירותי אבחון וטיפול זמינים אצל ראומטולוג ילדים

מחלות רבות שעלולות לפגוע בכל האיברים וכן במערכת הדם, המפרקים ורקמות החיבור של ילדים, מטופלות על ידי ראומטולוג ילדים וכוללות:

 • כאבי גדילה
 • דלקת מפרקים אידיופטית לנוער
 • זאבת אדמנתית מערכתית
 • דרמטומיוזיטיס לנוער
 • פרקי חום אידיופתיים
 • חום חוזר
 • קדחת ים תיכונית משפחתית
 • סקלרודרמה
 • מחלת בהצ'ט
 • חנוך שונליין פורפורה
 • מחלת קווסאקי
 • פוליאנגיטיס מיקרוסקופית
 • דלקת מפרקים פסוריאטית
 • גרנולומטוזיס של וגנר
 • תסמונת מפרק היפר נייד.

ראומטולוג ילדים עובד בשיתוף פעולה עם מומחים רפואיים אחרים, כגון רפואה פיזיקלית ושיקום, רדיולוגיה, נוירולוגיה, רפואת עיניים ואורתופדיה לצורך אבחון וטיפול באותן מחלות.

האבחון ממקד בהיסטוריה ובבדיקה

האבחון של מחלות ראומטולוגיות אצל ילדים מבוסס כמעט לחלוטין על בדיקה גופנית, שכן בדיקות מעבדה הן לרוב שליליות בילדים.

תיאור הסימפטומים של ילד אינו אמין גם לאבחנה. ילדים אולי אינם מתלוננים על כאב כרוני, אבל הם עשויים לשנות את האופן שבו הם מבצעים פעילויות מסוימות, כמו שימוש ביד השנייה שלהם על מנת לכתוב או לשחק, או שההורים עשויים להבחין שהם צולעים.

חשיבות הטיפול הנכון

לכל מחלה ראומטית אצל ילדים יש מערכת סימנים ותסמינים משלה. השלב המכריע ביותר בקבלת טיפול במצב ראומטי הוא אבחנה נכונה. אם ילדכם מראה סימנים של מחלה ראומטית של ילדים, חשוב להתייעץ עם רופא הילדים שלכם לגבי פנייה לראומטולוג.

ראומטולוג ילדים מספק ייעוץ פרטני והתייעצויות. הוא עובד עם צוות רפואי מותאם לצרכי מחלות ראומטולוגיות אצל ילדים, שכולל רופאים שיש להם הכשרה מיוחדת, צוות סיעודי מנוסה, ומומחיות באולטרסאונד אבחנתי וטיפולי שרירי שלד לשאיבת מפרקים והזרקות. ילדים שמקבלים טיפול אצל ראומטולוג, מקבלים גם טיפולי עירוי.

תרופות מרשם

אותן תרופות של מחלות ראומטולוגיות נרשמות למבוגרים ולילדים בחלק מהמקרים, אבל המינונים לילדים מבוססים לרוב על משקל. ילדים נוטים להגיב לתרופות טוב יותר מאשר מבוגרים; הם בדרך כלל בריאים יותר וגופם מנקה תרופות במהירות, כך שרופאים יכולים לרשום מינונים גבוהים יותר, ביחס לגודל הגוף, לילדים מאשר למבוגרים.

כל דלקת עשויה להיות חמורה

תוכניות הטיפול ומטרותיו דומים מאוד אצל ילדים כמבוגרים. אבל לילדים אסור להישאר עם דלקת. ראומטולוג ילדים מטפל בילדים באופן מאוד אגרסיבי ומוקדם על מנת למנוע נזק למפרקים, עיוותים כרוניים והפרעות בגדילה.

לסיכום, כל תסמין שלא יהיה, קל או חמור, כזה שנמשך פרק זמן קצר או ארוך דורש ומצריך התייחסות מיוחדת ובירור רפואי.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הנקראים ביותר

וופורייזר מומלץ איך בוחרים נכון?

התחום של אביזרים ומוצרים כאלטרנטיבות לעישון סיגריות הולך ומעשיר את עצמו ממש מדי יום. אנשים מבינים את הנזקים הבריאותיים שיש בעישון סיגריות

מציאות מדומה ברפואה – מה חדש בתחום?

טכנולוגיות חדשות כל הזמן מומצאות ונכנסות לפעולה במגוון רחב מתחומי החיים ובעיקר ברפואה. יש הרבה מאד פרוצדורות וטיפולים קשים שהטכנולוגיות החדשות יכולות

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז

בין עם הילד שלכם סובל מהפרעת קשב המשלבת היפרקאקטיביות ובין אם לא, ממחקרים עולה כי הגורם המרכזי להיווצרות הפרעות קשב וריכוז הוא

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן