בדיקת PSA לגילוי הסרטן הנפוץ בגברים

תוכן עניינים

סרטן הערמונית נחשב לסוג הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים וגם כגורם לתמותה בקרב רבים. לאחד מכל שלושה גברים יהיו תאים סרטניים בערמונית מעל גיל חמישים וכמעט לכל הגברים מעל גיל שמונים יהיו תאים סרטניים בערמונית. אחת הדרכים שבאמצעותה ניתן לאבחן גילוי מוקדם של סרטן הערמונית היא באמצעות בדיקת PSA.

החשיבות של בדיקת PSA

הדבר החשוב ביותר בטיפול בסרטן הערמונית הוא גילוי מוקדם של המחלה. זהו סרטן שלא נחשב לאלים וכ-97 אחוזים מן החולים יחלימו ממנו, אך על מנת שזה יקרה חשוב לגלותו בזמן ולהתאים את הטיפול בטוב ביותר עבורכם. אחת השיטות שבאמצעותה ניתן לאבחן את סרטן הערמונית היא בדיקת PSA. בדיקה זו מתבצעת באמצעות לקיחת דגימת דם פשוטה כמו בכל בדיקת דם כאשר לאחר מכן יבדקו את רמת החלבון ערמונית בדם שלכם. כאשר יש רמות גבוהות של חלבון ערמונית בדם, הדבר עלול להתפרש בתור כך שהנבדק חולה בסרטן הערמונית. לעיתים קרובות יבקשו הרופאים בדיקה נוספת מסוג אחר על מנת לאשש את החשש. במידה וכל הממצאים יאששו כי אכן מדובר בגידול סרטני, יקבע האורולוג המטפל תכנית טיפול מתאימה.

מהי קריותרפיה?

בעבר על מנת לטפל בסרטן הערמונית היה נדרש ניתוח פולשני להוצאת בלוטת הערמונית שההחלמה ממנו איננה פשוטה, כמו לאחר כל ניתוח אחר. עקב ריבוי המקרים באוכלוסיה פיתח עולם הרפואה דרכים אחרות לטיפול בסרטן הערמונית כאשר אחת מאותן דרכים היא קריותרפיה. טיפול בסרטן הערמונית באמצעות קריותרפיה הוא למעשה ניתוח זעיר פולשני שמאפשר לרופא להקפיא בצורה ממוקדת רק את אותם תאים סרטניים בערמונית מבלי לכרות חלקים ממנה ומבלי להוציאה לגמרי. היתרון המרכזי של טיפול בשיטה זו היא ההחלמה הקלה יותר עבור המטופל אך גם היום שאחרי הניתוח בו לא יהיו למטופל קשיים במתן שתן או פגיעה באון הגברי.

 

 

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
הנקראים ביותר

פגיעה במערכת העצבים

מערכת העצבים היא אחת מהמערכות החשובות ביותר בגוף האדם ויש לה ממשקים עם כל האיברים הפנימיים כמעט. היא חולשת על פני כל

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן