מה העונש בהעלמת מס הכנסה ומה ניתן לעשות?

תוכן עניינים

חדשות לבקרים אנו שומעים בחדשות וקוראים בעיתונות על מקרים של העלמת מס הנעשים על ידי אנשים מוכרים, סלבריטאים, זמרים, דוגמנים וטייקונים. העניין הוא שיש עוד לא מעט אנשים שעוברים על החוק. למעשה, כמו בכל מדינה מתוקנת בעולם, מס הכנסה הוא מס חובה בישראל, אבל למרות הכללים והתקנות שסובבים את תשלומי המס, חלק מהאנשים בוחרים בשיטת העלמת מס הכנסה. קיימות מספר שיטות לביצוע העבירה, והיא עלולה להוביל לעונשים חמורים.

מה זה העלמת מס הכנסה?

מאמר זה מדבר על הלבנת הון, ניסיונות התחמקות מתשלומי מסי חובה, והתמודדות עם העונשים הכרוכים בביצוע העבירות.

כל פעילות שמטרתה להסתיר, להמעיט או להגיש דיווח כוזב לרשויות המס על הכנסות, כדי להפחית את חבות המס שלכם, עשויה להיקרא העלמת מס הכנסה.

אי תשלום המס המלא, או תשלום סכום נמוך מהסכום המלא, נחשבת כהונאת מס. העלמת מס אינה חוקית בישראל והיא מטופלת עם עונשים חמורים.

מה העונש על העלמת מס הכנסה בישראל?

העונש על העלמת מס הכנסה עשוי להיות תלוי בהונאה שבוצעה ובהיקף המס שלא שולם. הנה כמה מצבים והעונשים הבאים שיוטלו בכל אחד מהם:

אי הגשת דוח שנתי בזמן שנקבע

כל הנישומים צריכים להגיש את הדו"ח השנתי שלהם במהלך תקופת הגשת המס לכל שנת הכספי. העדר הגשת דו"ח שנתי מסיבה כלשהי כרוך בתשלום קנס.

במקרים מסוימים, פקיד השומה עשוי גם להחליט על שווי העונש, שיכול להיות גבוה או נמוך מהעונשים הקבועים בחוק.

הסתרה או דיווח שגוי של ההכנסות

במקרה של הסתרה או הקטנת ההכנסה, הקנס עשוי להיקבע בשיעור שבין עשרה אחוזים למאתיים אחוזים מסכום המס שהיה חייב אבל לא שולם.

אי עמידה בדרישות מס הכנסה

נציגי מס הכנסה עשויים להוציא הודעת דרישה במקרה של איתור סתירות בדוח מס הכנסה. במצב זה, נציגי הרשות מוציאים הודעת דרישה שמציינת את סכום המס שעדיין חייב.

לנישום מוצע חודש להגיב להודעת הדרישה מיום קבלת המסמך. אי תגובה ותשלום המס המגיע עלול לגרור קנס.

העדר תשלום מס לפי שומה עצמית

אי תשלום מס לפי שומה עצמית נחשב כהונאת מס. במקרה כזה, פקיד השומה עשוי לגבות קנס עד לסכום המס הכולל המגיע לממשלה.

יחד עם זאת, אם קיימת סיבה מוצדקת לאי תשלום מס לפי שומה עצמית, פקיד השומה עשוי לוותר על הקנס.

כישלון בביקורת מס הכנסה

אם ארגון נכשל בבדיקת ביקורת מס הכנסה, או אינו מגיש דו"ח ביקורת, הוא נדרש לשלם קנס בשיעור של 0.5% ממחזור המכירות שלו. בנוסף לכך, אם הנישום אינו מספק דו"ח מרואה חשבון, עליו לשלם קנס.

איך להימנע מהעלמת מס?

יש לגלות מודעות מלאה לכללי המס בישראל, כדי להימנע מביצוע הונאות מס כלשהן. מעקב אחר ההכנסות, הניכויים והפטורים שלכם, והבנת הכללים הבסיסיים הנוגעים לכל אחד מהם, מאפשר לוודא שתגישו את דוחות המס שלכם ותשלמו את תשלומי מס ההכנסה בהתנהלות נכונה. מומלץ גם להתייעץ עם יועץ פיננסי מקצועי או מתכנן מס על מנת למנוע עיכובים, פגמים או טעויות.

הואשמתם בעבירות מס? התייעצו עם עורך דין

אם אתם מואשמים בעבירה כזו או אחרת הקשורה למס הכנסה או הלבנת הון, שווה להתייעץ עם עורך דין מקצועי שיסייע לכם, ילווה אתכם, יסביר לכם את הסיטואציה מבחינה משפטית וחוקית כדי שתוכלו לעבור תקופה לא פשוטה זו בצורה קלה יותר ופשוטה יותר ככל הניתן.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הנקראים ביותר

ארכיטקטורה בעולם הבנייה

אחד הנושאים היותר מדוברים בענף הבניה הוא ארכיטקטורה עתידית. אם מנסים לנחש ולהבין לאיזה כיוון האדריכלות של אמצע שנות ה-2000 הולכת, אין

איפה כדאי לקחת משכנתא ב- 2022?

אחת ההחלטות הגורליות בחיינו, בעיקר בהיבט הכלכלי קשורה לתהליך של לקיחת משכנתא. שאלות רבות עולות בהקשר הזה כמו למשל לכמה כסף להתחייב

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן