סוגים שונים, סיבות וטיפול בדלקת תוך עינית

תוכן עניינים

העיניים שלנו הם ללא ספק בין האיברים הכי חשובים בגוף שלנו. הן משמשות אותנו לקשת רחבה של פעולות. כל גירוי הכי קטן שיש בעיניים מפריע לתפקוד השוטף שלנו. בין המחלות שכדאי להכין בתחום של רפואת עיניים היא דלקת תוך עינית, או בשמה המקצועי: אובאיטיס.

למעשה, דלקת זו מתקיימת באזור ספציפי בעיניים הנקרא ”אובאה“. המילה איטיס משמעותה דלקת. האובאה היא החלק הפנימי של העין. הוא נמצא בין הסקלרה, שהיא החלק הלבן של העיניים לבין הרשתית. הוא מורכב מהקשתית, הגוף הציליארי (שריר שנמצא מאחורי הקשתית) והדמית (רקמה שתומכת ברשתית).

תפקידה של האובאה מתחלק לכמה רמות. האובאה האחורית מעניקה אספקת דם עשירה לרשתית ולכל החלק האחורי של העיניים. בנוסף, קיים גוף ריסי שהוא שריר הממוקם מאחורי הקשתית. הוא בעצם מהווה את צבע העיניים שלנו. שלושת המרכיבים הללו: הקשתית, הגוף הריסי והכורואיד – מרכיבים את האובאה.

דלקת תוך עינית

סוגים שונים של המחלה

קיימים סוגים שונים של אובאיטיס. כאשר נוצרת מעורבות של חלק שונה של האובאה, נקבל אובאיטיס שונה. מה זה אומר? אם למשל הקשתית היא זו שמעורבת, אז הדלקת תהיה קדמית. לעומת זאת אם הגוף הריסי יהיה מעורב, הדלקת תהיה קדמית ו/או אמצעית. אם תהיה לנו מעורבות של הכורואיד, כלומר של הדמית הדלקת תהיה אחורית.

מהם הסימפטומים של המחלה ולמה זה קורה?

זה מאוד תלוי במיקום של הדלקת. אם מדובר בדלקת קדמית, האדם יחווה כאב, ירידה בראייה, חוסר נוחות, תיתכן דמעת יתר וייתכן גם קושי במבט לאור. סימנים המעידים על כך שקיימת דלקת באזורים האמצעי והאחורי הם ירידה ניכרת בראייה, מצב של גופים נעים בשדה הראייה, ייראה כאילו מופיעים זבובים ויתושים בשדה הראייה וכדומה. התסמינים משתנים כאמור בהתאם למיקום הדלקת ובהתאם לחומרה שלה. סימנים אלה מזעיקים את החולה ומחייבים חיפוש אחר מענה רפואי מיידי.

לעיתים, מדובר בתהליך דלקתי תוך עיני, או חלק מתהליך דלקתי של מחלה אחרת כללית בגוף, המערבת את העיניים. לעיתים מדובר בתהליך דלקתי תוך אוטואימוני, כלומר – מצב בו קיימת אי סבילות של הגוף למערכת החיסונית עצמה, או תהליך דלקתי ממקור זיהומי.
מה שחשוב להדגיש הוא שלרופאי עיניים באופן כללי, ולרופאי עיניים המתמחים במחלות דלקתיות של העיניים בפרט, יש תפקיד מפתח בזיהוי מחלות – לא רק עיניות, אלא גם כלליות. דרך העין ניתן הרבה פעמים לאבחן מחלה כללית בגוף, שבכלל לא הייתה ידועה לנו עד אותה בדיקה.

מי סובל מדלקת תוך עינית?

המחלה יכולה להופיע אצל כולם, אבל מכיון ולעתים מדובר במחלה המופיע על רקע של מחלה אוטואימונית, הסבירות שהיא תופיע בקרב חולים במחלות אוטואימוניות כגון בכצ‘ט, סרקואידוזיס, לופוס, מחלות מעיים דלקתיות, זאבת ומחלות פרקים עולה. יש גם מחלות אשר באות לידי ביטוי בעיניים בלבד והן אובאיטיס אחרי ניתוח עיניים, אובאיטיס אחרי פגיעה עינית ומחלות דלקתיות נוספות אשר מערבות את הרשתית.

איך מטפלים בדלקת תוך עינית?

בבדיקה המאששת את הדלקת נראה תהליך דלקתי ממש. הטיפול הוא רב גוני. זה עשוי להיות טיפול שהוא מקומי הניתן בטיפות עיניים, סטרואידים בצורותיהן השונים, זריקות של קורטיזון סביב או בתוך גלגל העיניים ו/או טיפול דרך הפה לתקופה מסוימת.
הטיפול הוא תמיד אנטי דלקתי. אם יש מעורבות של תהליכים זיהומיים, גם הוא יטופל. זה גם יכול להיות טיפול משולב יחד עם רפואה טבעית. לעיתים ניתן לטפל באמצעות דיקור – הן במטרה להקל על התסמינים והן במטרה למנוע הידרדרות של המחלה.

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

הנקראים ביותר

טיפול טבעי בהפרעת קשב וריכוז

בין עם הילד שלכם סובל מהפרעת קשב המשלבת היפרקאקטיביות ובין אם לא, ממחקרים עולה כי הגורם המרכזי להיווצרות הפרעות קשב וריכוז הוא

עישון קנאביס – כל מה שלא ידעתם

אחד הצמחים הנחקרים ביותר בעולם הן בתחום הרפואי והן בתחומים אחרים כמו התמכרות, השפעות קוגנטיביות ועוד הוא הקנאביס. רוב האנשים יודעים כי

מים מינרלים או מי ברז? 

מים הם החיים. בלי מים אנחנו לא יכולים לחיות ולמעשה רוב הגוף שלנו מורכב ממים. בעשור האחרון חלה עלייה של ממש במודעות

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן