מה זה אקזמה?

תוכן עניינים

אקזמה היא שם של קבוצת דלקות עור שנגרמות בדרך כלל בשל היסטוריה של אלרגיה בתורשה המשפחתית. אין מדובר בהכרח במערכת החיסונית שמתגוננת אלא בתגובה אלרגית של הגוף כלפי אלרגן כזה או אחר וכאמור מדובר בתופעה שעוברת בתורשה המשפחתית. מכאן שכאשר יש במשפחה אנשים שמאובחנים עם מחלות שונות שקשורות באלרגיה כמו קדחת השחת או אסטמה – הם וקרובי המשפחה האחרים שלהם יהיו בקבוצת סיכון לאקזמה. חשוב לדעת את זה, שכן ברגע שידועה ההיסטוריה הרפואית המשפחתית אפשר למסור את הפרטים אודותיה וכך לסייע באבחון מהיר ומדויק על פי התסמינים שחווים ולא פחות חשוב מכך – בקביעת דרך הטיפול הנכונה והמתאימה ביותר למצב של כל מטופל וכל נבדק. האקזמה יכולה להתפרץ בתנאים שונים ולא אצל כל המאובחנים בה יהיו אותם התסמינים בדיוק.

 

התסמינים של אקזמה

לאקזמה יש ייחודיות והיא שהתסמינים החזותיים שלה מופיעים בדרך כלל באזור כף היד או גב כף היד. בניגוד לתסמינים של אטופיק דרמטיטיס אצל מבוגרים או אצל ילדים – לא מדובר בחלקים נרחבים של העור או בכל הגוף אלא בכפות הידיים בלבד. התסמינים יכולים להיות מגוונים ויכללו – נגעים שנראים כמו עקיצות או פצעים קטנים, יובש קיצוני על גבי העור, כאבים, סדקים עמוקים וכמובן חוסר נוחות גדול מאד. חשוב מאד לפנות אל מי שמתמחה בתופעות אלה על מנת להתאים את הטיפול הטוב ביותר, שכן אין ספק שכפות הידיים הן איבר חשוב במיוחד בגוף וצריך להקפיד שהתחושה בהן תהיה נוחה על מנת שאפשר יהיה לשמור על שגרת יומיום רגילה ותקינה. כאשר כפות הידיים צורבות או שאי אפשר להשתמש בהן הרי שיהיה זה מכשול גדול שימנע מאותו חולה לבצע את המטלות או הפעולות הדרושות לו. חשוב להכיר את מגוון התסמינים האפשריים של האקזמה על מנת להבין שמדובר בזה ולדווח לרופא שפונים אליו.

 

 

התחום הרחב של אלרגיות ודלקות בעור

אין ספק שהעולם המתועש שאנו חיים בו כיום נותן את אותותיו ומשפיע על כל תחומי החיים, לרבות הבריאות האישית של כל אדם, בכל גיל. נגעים בעור הפכו לסוג של נורמה עבור לא מעט אנשים וחשוב מאד שהם יידעו וילמדו איך להתמודד עם התסמינים שהם חווים ויצליחו לקיים שגרת חיים נורמלית ונוחה, כך הדבר עבור מבוגרים וילדים כאחד. המחקר המתקדם כיום, כמו גם קבוצות או אגודות שמשמשות לובי ומייצגות את אותם אנשים שצריכים את התקדמות המחקר עושים עבודה טובה מאד בקידום הנושאים הרפואיים וצפוי מאד שעם הזמן אפשר יהיה להתרשם מדרכי טיפול חדשות או לפחות אפשרויות הקלה על המכאובים או חוסר הנוחות. מסיבות אלה כדאי להכיר לא רק את הרופא המטפל אלא גם את אותן קבוצות או אנשים שסובלים מאותן תופעות.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
הנקראים ביותר

פגיעה במערכת העצבים

מערכת העצבים היא אחת מהמערכות החשובות ביותר בגוף האדם ויש לה ממשקים עם כל האיברים הפנימיים כמעט. היא חולשת על פני כל

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן