תסמינים שמחייבים בדיקת עיניים

תוכן עניינים

מערכת הראייה הינה מורכבת מאוד והעיניים שלנו נחשבות לאיבר סופר רגיש. בשונה מאיברים אחרים בגוף, כאן יש חשיבות מאוד גבוהה לאבחון מוקדם והתאמת טיפול מתאים. דחייה של בדיקת עיניים או התעלמות מתסמינים שמחייבים בדיקת עיניים עלולות להיות בעלות השלכות קריטיות ואפילו לגרום לאבדן של הראייה. בשורות הבאות נציג בפניכם את התסמינים אשר מחייבים לבצע בדיקת עיניים.

 

ראייה כפולה

ראייה כפולה יכולה להיות תסמין שאין לא משמעות אבל היא גם יכולה להעיד ולהוות סוג של נורת אזהרה לגבי מחלות עיניים שונות כמו גלאוקומה למשל או למחלות נוירולוגיות מסוגים שונים. לפעמים אותו כפל ראייה מופיע כאשר המטופל מסתכל על חפץ שנמצא ממש במרכז שדה הראייה ולפעמים כאשר הוא מסתכל לצדדים. יש גם מקרים בהם לראייה הכפולה מתלווית פזילה.

 

כתמים או ”זבובים“ המופיעים בשדה הראייה

שדה הראייה שלנו צריך להיות נקי וכאשר מופיעים כתמים בדמות ”זבובים“, הדבר יכול להעיד על כך שיש נזק שנגרם לרשתית. במצב כזה חשוב לגשת באופן מהיר לרופא עיניים לבצע בדיקה, משום שיש מחלות עיניים שניתן לטפל בהן בשלבים המוקדמים של המחלה ולמנוע התפתחות והידרדרות שלה.

 

שינויים ועיוותים בראייה

עיוותים בראייה מעידים הרבה פעמים על ניוון של הרשתית. אם למשל אתם מזהים כי יש עצמים שאמורים להופיע בצורה מסוימת, להיות ישרים והם מתחילים להיות פתאום עקומים, זה מעיד על כך שחייבים לבצע בדיקת עיניים בכדי לשלול ניוון מקולרי. מטופלים רבים מתקשים לשים לב לשינויים מהסוג הזה משום שהם מינוריים, אלא אם כן מדובר בשינוי שמתקיים אך ורק בעין אחת או שינוי שמופיע בצורה פתאומית.

סינוור

מדובר באחת התלונות הכי נפוצות. לעתים, הסינוור הוא קבוע ולפעמים זמני. לרוב מי שסובל מבעיה זו אלו הם חולי קטרקט וזו תלונה שפוגעת באיכות החיים שלהם. לכן בדיקה מסייעת גם לאבחן את הבעיה וגם לטפל בה בצורה יעילה ויחסית פשוטה.

 

ראייה עכורה

גם ראייה עכורה מעידה על כל מיני בעיות וזה אחד התסמינים המובהקים לקטרקט. לכן, חשוב להיבדק ופעמים רבות כל מה שצריך כדי להחזיר את הראייה לקדמותו הוא לעבור ניתוח פשוט.

 

כאבים בעיניים

אם אתם סובלים מכאבים כאשר אתם מזיזים את העיניים, אתם חייבים להיבדק. תסמין זה קשור פעמים רבות למחלות נוירולוגיות מסוגים שונים כמו למשל טרשת נפוצה ולכן חשוב להיבדק בין אם התסמין מופיע בתור סימפטום בלעדי ובין אם מופיעים ביחד איתו סימפטומים נוספים.

 

בנוסף, שינויים המתקיימים בשדה הראייה למשל בזמן מאמץ כאשר נוהגים או קוראים, כאשר אנחנו פתאום מתחילים לבצע תנועות לצדדים של הצוואר והכתפיים, שאנו סובלים מהבזקים של אור או שיש שינוי ניכר במספר המשקפיים שלנו – מעידים בהכרח על הצורך לגשת למומחה ולבצע בדיקת עיניים. יחד עם זאת, מעקב קבוע דו שנתי או שנתי אצל רופא העיניים מסייע פעמים רבות לאבחן בעיות ומחלות הקשורות למערכת הראייה וכך בעצם ניתן לטפל בצורה יעילה, אפילו לפני שהסימפטומים מתחילים להופיע. כל אדם מעל גיל 40, חולי סוכרת ואנשים שמרכיבים משקפיים עם מספר גבוה חייבים להיבדק.

 

ניתן להיבדק אצל רופא עיניים דרך קופת החולים או לבחור רופא באופן פרטני שמתמחה בתחום של מחלות עיניים נפוצות. במידה ואתם סובלים מאחד התסמינים שתוארו לעיל או תסמין אחר שנראה לכם חריג ואין אתם מצליחים לקבוע תור דחוף, חשוב לפנות למזכירות הרפואית של קופת החולים ולדווח על הבעיה. פעמים רבות אומרים לנו שיש תור רק כמה חודשים קדימה וכמובן שזה בעיה ויש למצוא לה פתרון.

WhatsApp
Facebook
Twitter
LinkedIn
הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

דילוג לתוכן